Hram la Biserica George Coşbuc, Protopopiatul Botoşani de sărbătoarea Sf. Prooroc Ilie

Viața parohiei Iulie 27, 2012

In 2012 sărbatoarea Sf.Maritului Prooroc Ilie Tezviteanul a fost intr-o zi de vineri.

Parohia s-a pregătit din timp pentru a primi cum se cuvine pe credincioşi la Sf. si Dumnezeiasca Liturghie .Astfel s-a făcut o amplă curaţenie de către preot paroh Laurentiu Hapenciuc şi d-na preoteasă ajutaţi de câteva persoane  .S-a reuşit revopsirea catapetesmei cu vopsele profesionale,schimbarea instalaţiei electrice si s-a renovat pridvorul bisericii ( aplicat rigips , placat cu gresie ...etc.).

Cei prezenţi la slujbă s-au bucurat la final de o gustare oferită de fam.Gradinaru Gheorghe şi Niculina care au si contribuit  cu o sumă de bani pentru materiale necesare renovării pridvorului.

Nu în ultimul rând trebuie amintit şi faptul  că s-au făcut rugăciuni de mulţumire pentru ploaie, satul fiind binecuvântat de Dumnezeu, cu doua zile înainte, de acest mare şi necesar DAR.

Mulţumiri celor care înţeleg sensul ,,slujirii în Hristos" !

Doamne ajută !

Pr.Laurentiu Hapenciuc