Zi de bucurie la hramul Parohiei ,,Sf. Ilie,, George Coșbuc, Botoșani

Viața parohiei Iulie 21, 2013

Ziua de 20 iulie a fost pentru Parohia ,,Sf. Ilie" George Coșbuc  un frumos prilej de rugăciune,  biserica din sat  devenind aproape neîncăpătoare . După săvârșirea slujbelor obișnuite ( Rugăciunile dimineții, Utrenia, Acatistul Sf. Ilie și Sf.Liturghie ) s-a  oficiat o slujbă de pomenire pentru cei adormiți. La slujbă au participat de asemenea și fii ai satului din alte localități.

La finalul serviciilor religioase a avut loc o întâlnire aniversară specială a generației 1949 la școala din sat. După oficierea unei rugăciuni, a fost organizată o agapă frățească într-o atmosferă plăcută și emoționantă . Am fost încântat să-i cunosc pe cei care au reușit să ajungă la această întâlnire din diferite zone ale țării- Chiriac Aurica, Gogălniceanu Marin, Onuță Aurel, Cojocaru Paul, Murărașu Gică, Singurelu Mihai, Ivan Gică. La invitația acestora a fost prezent și domnul învățător de la școala George Coșbuc , Constantin Puianu.  Elevii de altădată și-au amintit cu nostalgie de locurile natale și de perioada școlii. Transmitem gândurile noastre bune și celor care din diverse motive nu au putut ajunge și felicit pe cei care au dus la bun sfîrșit această inițiativă.

Pr. Laurențiu Hapenciuc